Kalendár akcií
« Jún '19 »
PoUtStŠt PiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Meninoví oslávenci

Dupnák Ján
- - - - - - - -
napísať odkaz
Strachan Ján
- - - - - - - -
napísať odkaz
Opina Ján
- - - - - - - -
napísať odkaz


O rôčik sú starší:

Tarasovičová Lenka
- - - - - - - -
napísať odkaz
Čandik Jozef
- - - - - - - -
napísať odkaz

Pán Boh požehnaj!
 
Uvedom si

Máš väčšiu cenu, než je cena všetkého bohatstva sveta.
 
Reklama
misionar.eu
 

Moje postrehy z Ríma


    Počas posledných dvoch augustových týždňov som sa zúčastnila na oáze tretieho stupňa v Ríme.

    Počas nášho putovania sme každý deň navštívili inú baziliku. V týchto chrámoch boli na špeciálnych miestach, napr. v zasklených vitrínkach alebo na ohradených plochách, vystavené predmety, ktoré priamo súviseli so životom Ježiša alebo svätých. Mám na mysli napríklad drevo, o ktorom sa hovorí, že z neho boli zhotovené betlehemské jasličky, reťaze, v ktorých bol spútaný svätý Peter, ohradené miesto, na ktorom bol sťatý svätý Pavol a podobne. Pútnici, resp. turisti, sa často tisli k týmto miestam a veľmi chtivo všetko fotografovali. Pýtala som sa sama seba: ako môžu všetky tieto sväté pamiatky slúžiť na budovanie Božieho kráľovstva na zemi? Ako poukážu neveriacemu na veľkosť Božej lásky? Ako môžu zdôrazniť, že za Ježiša sa oplatí byť sťatý, alebo spútaný, lebo nás čaká niečo nepredstaviteľne lepšie, ako je tento život? Aký význam má mať doma fotoalbum plný fotografií týchto relikvií? A koniec koncov, nie je ich pravosť ľahko spochybniteľná?

    Na moje otázky mi Pán ponúkol odpoveď cez slová Svätého Písma: Keď niektorí hovorili o chráme, že je vyzdobený krásnymi kameňmi a pamätnými darmi, povedal: „Prídu dni, keď z toho, čo vidíte, nezostane kameň na kameni; všetko bude zborené." (Lk 21, 5-6)

    Nevadí, že pravosť týchto relikvií je napadnuteľná. Nevadí, že nevidím, ako konkrétne budujú Božie kráľovstvo na zemi, pretože Boh okrem nich stvoril iné, chodiace, živé a hovoriace relikvie jeho lásky - a nimi sme my. Sme predsa viac ako Petrove okovy, či betlehemské jasličky, veď sme sprostredkovateľmi jeho lásky. My sme chrám živého Boha (2 Kor 6,16), ktorý nebude zborený, ale má prísľub večného života.

    Nevadí, ak v počítači nemáme 5 GB nafotených obrázkov z Ríma. Dôležité je, že máme v srdci vyrytý obraz Ježiša.

    Ak by sa ma niekto niekedy spýtal, čomu v Ríme by som mu odporúčala venovať najväčšiu pozornosť, tak mojím odporúčaním by bolo, aby to boli živé chrámy vnútri tých z kameňa.

JanKa

Doterajšie hodnotenie: 0 bodov v 0 hodnoteniach, priemer: 0

Vaše hodnotenie blogu

_EXCELLENT _VERYGOOD _GOOD _REGULAR _BAD
Stupnica hodnotenia

      

Komentáre