Kalendár akcií
« Jún '19 »
PoUtStŠt PiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Meninoví oslávenci

Dupnák Ján
- - - - - - - -
napísať odkaz
Strachan Ján
- - - - - - - -
napísať odkaz
Opina Ján
- - - - - - - -
napísať odkaz


O rôčik sú starší:

Tarasovičová Lenka
- - - - - - - -
napísať odkaz
Čandik Jozef
- - - - - - - -
napísať odkaz

Pán Boh požehnaj!
 
Uvedom si

Máš väčšiu cenu, než je cena všetkého bohatstva sveta.
 
Reklama
misionar.eu
 

Sila spoločenstva

Počas jednej liturie (nejaký čas dozadu) som stál neďaleko svietnika. Viete, veľký svietnik...piesok v ňom a tenučké dlhé sviečky. Sviečok v ňom bolo požehnane. Všimol som si, že sviečky boli zoradené v dvoch polkruhoch na dvoch okrajoch svietnika. V jednom polkruhu boli sviečky blízko seba, v druhom ďalej od seba. Pri strede svietnika sem-tam sviečky ďaleko od seba. Všimol som si, že sviečky v „hustejšom“ polkruhu sa spaľovali rýchlejšie. Jedna sviečka svojím ohňom pomáhala horieť tým dvom vedľa nej, proste sa navzájom spaľovali. Sviečky horeli rovnako rýchlo...no proste krása. Na druhej strane, v “riedkom” polkruhu sa spaľovali pomalšie. Proste si navzájom v spaľovaní nepomáhali. Boli v ňom I 3 sviečky, ktoré boli bližššie seba – tie horeli trošku rýchlešie. Nehovoriac o sviečkach, ktoré boli samostatne – tie horeli straaašne pomaly. Zahľadel som sa na sviečky a v tom ma preniklo slovo.

Sviečky blízko seba, to je spoločenstvo, v ktorom si ľudia pomáhajú navzájom spaľovať to, čo je pre ich v duchovnom živote príťažou (ako vosk u sviečok). Odhaľujú si v láske chyby, pomáhajú si, jeden pomáha druhému porásť, prihovára sa za neho u Boha, modlia sa spolu...a kopec iných vecí. Ľudia sú srdcom blízko seba a je to aj vidieť, ako sa krásne menia na čistý oheň a spaľujú všetko, čo im bráni odovzdať sa naplno Bohu. A taktiež tým, že sa spaľujú (odumierajú) pomáhajú spaľovať sa iným. Teplo v spoločenstve je cítiť široko-ďaleko a čas, ktorý na vlastné spaľovanie potrebujú sa výrazne skracuje.

Sviečky ďalej od seba, to je opak predošlého. Nezáujem, neláska, sebectvo...iba ja, veľmi známe upírstvo atď. atď. Členovia spoločenstva „horia“ každý za seba a tak to aj vyzerá. Ak sa nájdu 3, ktorý si pomáhajú (ako 3 sviečky), je to i vidieť. Teplo v takomto spoločenstve je slabé, ale dá sa povedať – nejaké je. A čas?. Ten sa o dosť predlžuje.

Sviečky roztrúsené kade-tade – osamelí jazdci. Horia, odumierajú, rastú pomaly. Chýba im teplo spoločenstva, nik im svojím teplom nepomáha, a na vlastné spaľovanie potrebujú oveľa oveľa viac času.

Sviečky v “hustejšom“ spoločenstve dohoreli, o nejakú dobu i sviečky v „pomalšom“ a osamelí jazdci dohoreli až o nejakú dobu po nich.

Veľa krát si povieme, že spoločenstvo nepotrebujeme, nadávame, pozeráme, kto koľko pre spoločenstvo urobil, že je tu nedobre, a že lepšie by bolo v takom spoločenstve nebyť.


Ja sa však pýtam, čo si ty urobil preto, aby bolo v tvojom spoločenstve teplejšie? Čo si urobil ty? Si sviecou, ktorá pomáha horieť bratom a sestrám? Si sviečkou, ktorá sa teší z toho, že odumiera lebo vie, že z jej tepla môžu brať silu iný?

Majky

Doterajšie hodnotenie: 0 bodov v 0 hodnoteniach, priemer: 0

Vaše hodnotenie blogu

_EXCELLENT _VERYGOOD _GOOD _REGULAR _BAD
Stupnica hodnotenia

      

Komentáre