Uvedom si

Kam nasmeruješ svoj život?
 
Reklama
misionar.eu
 

Boh rúca múry rozdelenia

    Už dlhší čas sledujem, že pastorácia Rómov na Slovensku je dosť segregovaná, teda pracuje sa len medzi Rómami a len s Rómami. V istej chvíli mi Boh vložil do srdca túžbu urobiť niečo spoločné: pre Rómov aj pre Nerómov.     Nedávno som slúžil ako kňaz na 15 dňových duchovných cvičeniach nultého stupňa hnutia Svetlo  Život ( Oáza ), teda pre mládež od 13 do 17 rokov. Táto oáza bola špecifická v tom, že sa jej zúčastnila Rómska aj Nerómska mládež. Na prípravných stretnutiach sme sa pripravovali aj na problémové situácie typu: ja s ním ( ňou) nechcem byť na izbe, v skupinke, pri stole atď. . Spočiatku aj keď sa to nedávalo najavo slovne, kdesi vo vzduchu bolo cítiť neprijatie jedných druhými a myslím si, že to bolo vzájomné.No postupne ako sa Boh začal dotýkať sŕdc týchto mladých ľudí ( a to bez rozdielu, v tom je náš Boh úžasný ), začali padať múry rozdelenia. Veľmi ma oslovila jedna situácia, keď sme na 12. deň vyrábali znak oázy, ktorý mal danú oázu charakterizovať. Animátorka namaľovala postavičky, niektoré boli o čosi tmavšie ako ostatné, pýtala sa účastníkov čo vidia? Odpoveď znela: ľudí. Ale akých ľudí? Pokračovala animátorka, v snažení identifikovať farbu pleti tých postavičiek. Normálnych ľudí.
    Vtedy som si uvedomil: Boh uzdravuje vnútorný zrak človeka. Bol to veľmi dobrý ( pre mňa prorocký ) pohľad na to ako sa tí mladí držali za ruky, objímali, trávili čas... bez ohľadu nato, kto má akú farbu pleti. Bol to Boh, ktorý zničil predsudky, pohŕdanie, opovrhovanie... Bol to Boh, ktorý uzdravoval zranenia, ktoré si navzájom spôsobujeme už veky a On to urobil v jednej chvíli, pre Neho to nebol žiaden problém. Pre mňa to bolo potvrdenie toho čo mi Boh dáva na srdce:  Boh chce zmieriť so sebou tieto národy. Chce si z nich urobiť jeden národ, Boží Jeruzalem, jednu mocnú Cirkev. Aby už v nej nebolo ani Gréka ani Žida, ani Róma ani Neróma, aby sme v Ježišovi boli všetci jedno.
    Verím a chválim Boha za to, že to raz tak bude. Martin Luther King mal podobný sen v USA a Boh mu ho pomaličky napĺňa. Aj ja snívam sen o tom, že raz na Slovensku rodičia nebudú strašiť deti zlým cigánom, ktorý ich ukradne ak nebudú dobré alebo bradatým gádžom. Snívam sen o tom, že naše deti nebudú chodiť so škôl s plačom lebo :  spolužiak mi povedal, že nebude sedieť v lavici so špinavým cigánom (gádžom). Snívam sen o tom, že raz naše kostoly budú naplnené a budú sa hemžiť farebnými tvárami a nikto z toho nebude mať žiaden problém. Snívam sen o prebudení Slovenska a veľký zástup prebudených bude z radov Rómov. Boh príde s veľkým požehnaním do tohto národa. Je to sen, ale Božie slovo hovorí, že Boh vie dať ešte viac ako vie snívať človek. Pri svedectvách na spomínanej oáze, viacerí povedali, že sa vytvorila jedna rodina, napriek tomu, že sme boli každý iný. Vytvorili sa priateľstvá, vytvorilo sa krásne spoločenstvo, ktoré chválilo svojho jedného Otca v Nebi. Je to splnenie môjho sna v malom. Je to závdavok toho veľkého čo Boh ešte v tejto veci bude robiť.
Nech je zvelebený Boh, ktorý koná veľké veci v Božej cirkvi.

Peter

návrat hore Sobota, 06.09. 2008 - 13:22:35
Téma: Oázové čítanie

Hodnotenie príspevku

Vynikajúci Veľmi dobrý Dobrý Priemerný Zlý
Stupnica hodnotenia
Priemer: 4.25 / Hlasov: 8      

Za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.