Uvedom si

Máš väčšiu cenu, než je cena všetkého bohatstva sveta.
 
Reklama
misionar.eu
 

Láskavosť - láska či maska?

Pozerám si tak film Meet Joe Black. V jednej chvíli uprostred hovorí Joe druhému chlapíkovi: >Si veľmi láskavý, Quinsy< a ten mu na to >Ach, to nie je ťažké< Poviem si: Zaujímavé slová, že nie je ťažké byť navonok láskavý... Za pár sekúnd už vidíme ako mu za chrbtom ten láskavý kuje pikle.
Iný deň kukám Nesmrteľnú tetu. No jasné, v pohode, rozprávka, tu určite bude dobro aj zlo, takže tu by ma nemalo nič prekvapiť... Hmmm, hmm... pekne vychvaľovanie, že vraj >Ste najlepšia tetička na svete< >no jasné, že časom prišli na to, že práve táto láskavá tetička... >je príčinou každého zla, dobro mení na zlobu a pravdu v lož...< Nečudo, veď >je to závisť< a ako hovorí ďalej, >pod maskou láskavosti sa skrýva ktosi, kto nie je schopný milovať. A keď, tak len seba. Myslí si namyslene, že to čo bolo odoprené jej, nesmie mať ani druhý. Že dokáže zviesť na scestie ľudský rozum a zničiť ľudské šťastie...< A tak keď odhalili tu masku láskavosti preláskavej tetičky, na konci kričí: >Nieeeee, lásku nieeee...< a utekááá...

Zarazená. Beriem Písmo do ruky že ako to teda je. Veď láskavosť by mala byt jedným z ovocia ducha (Gal 5)& A pritom si spomínam, že aj Ty si ma už párkrát upozornil, že niečo nesedí na tej akože láskavosti niektorých ľudí okolo.
Ako to teda je?
Pýtam sa... Dostávam odpovede. Hľadám... Nachádzam.

Naozaj, láskavosť povodne pochádza od Teba, lebo Ty taký si; je obrazom Tvojej milosti (Nár 3), múdrosti a chce priviesť ľudí k pokániu (Rim 2). Je stála, trvá cely život (Ž 30) a celé pokolenia ju ospevujú (Ž 145).
A ľudia by mali mať naozaj láskavosť oblečenú spolu s ostatnými čnosťami, ale nad toto všetko treba mať lásku (Kol 3).
To je onooooooo!!!
Tak to tvorí ten rozdiel >že čo má človek v srdci, či triky alebo lásku. Či za druhého chrbtom rozširuje o ňom reči, prekrúca skutočnosti po svojom, používa rôzne triky aj keď sa tvári ako láskavý, alebo či naozaj kráča v postoji praktickej lásky, pomoci blížnym a úprimnosti (Sir 7), spravodlivým preukazovaním práva a milosrdenstva, neutláčaním druhých a nezamýšľaním zla druhovi v srdci (Zach7). Nemožno oddeliť pravú láskavosť od pravej lásky.

Ako to teda je? Je láskavosť maska?
Podstatná (ako všade tak i tu) je láska. Bez nej láskavosť je u ľudí len maska.

PS: Prečo však tie 2 filmy končia rôzne? Tá akože preláskavá tetička bola vyhnaná, zatiaľ čo Quinsovi boli jeho nepodarene pikle odpustené. A ten primárny rozdiel? Jemu to bolo naozaj ľúto, kajal sa a ospravedlnil.

(Edissa) Zdroj: na článok som natrafila na internete vo facebooku, v profile jednej mojej priateľky

návrat hore Piatok, 20.03. 2009 - 15:34:23
Téma: Príbehy na zamyslenie

Hodnotenie príspevku

Vynikajúci Veľmi dobrý Dobrý Priemerný Zlý
Stupnica hodnotenia
Priemer: 3 / Hlasov: 1      

Za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.