Kalendár akcií
 
Uvedom si

Nezáviď! Úspech iného ťa nezničí.
 
Reklama
misionar.eu
 

Vyliečenie slepoty

Trvalo to štrnásť dní. Dnešný deň sa prvý raz cítil trochu lepšie. Ležal na posteli, ospanlivo hľadel z okna, chvíľu pozoroval hru slnka a vetra v sviežej zeleni stromov. Pokúšal sa rozpamätať. Domov prišiel s vysokou horúčkou, hneď si musel ľahnúť. Jeho žena ešte v ten večer zavolala lekára.

Muselo to byť s ním vážne. Lekár prišiel viackrát. Väčšinou to vnímal iba ako vo sne. Mohol zomrieť? AJ ten je už tam, hovorieval jeho syn. Nezvyčajná predstava, že by už nemal uzrieť tie listy na stromoch.
Mohol si zomrieť, hovoril si. Obrátil sa na chrbát, meravo hľadel na strop, akoby sa tak mohol lepšie sústrediť. Zdvihol ruky pred oči. Koža na nich bola biela a ochabnutá. Choré ruky. Bude ich však ešte potrebovať. Prsty sa dali ohýbať a vyrovnávať. Potešilo ho to. Najhoršie boli noci. Večer mu horúčka prudko vystúpila, k tomu sa pridal ťažký dych, zachvátil ho strach, zvieral mu srdce. Tak hrozne sa potil, že mu manželka musela v noci dva-tri razy vymeniť posteľnú bielizeň. Kedy vlastne spala? Mal pocit, že vždy bola pri ňom. Navlhčovala mu pery, naprávala vankúš, viedla ho na toaletu, zatienila svetlo, keď bolo priveľmi ostré, priložila mu šálku k ústam. Nečujne chodila po izbe. Postála vedľa neho. Podržala mu ruku. Čosi sa v ňom pohlo. Nevedel to presne opísať. Vždy, keď precitol, zbadal, že mu drží ruku. Robilo mu to dobre. A ona to robila úplne potichu. Opatrne, tíško vyslovovala láskavé slová. Vždy bola pri ňom.
Dvere do kuchyne sa otvorili. Vošla dnu so šálkou v rukách. Pozri koľko odtieňov zelene je na stromoch, povedal. Odtieňov? Nikdy predtým si to nevidel. Vzal ju za ruku a hľadel do jej unavenej tváre s láskavými očami.

Povedz jej, že je krásna,
že vietor veje iba preto,
aby sa jej pohral s vlasmi.
Povedz jej, že v jej úsmeve
kvitnú vlčie maky,
že sa strie neha tam,
kde drží svoju ruku.
Povedz jej, že ju potrebuješ,
že bez jej života musíš umrieť,
že jej slovami si utišuješ smäd samoty.
Povedz jej to, aby mohla žiť
medzi bežiacim pásom a sporákom,
aby znášala svoj trpký úsmev,
aby neonemela,
nezahodila svoj život
a teba nezanechala navždy samotného
so všetkou tvojou samoľúbosťou.

Ria

návrat hore Streda, 13.05. 2009 - 16:20:06
Téma: Aby porástla naša múdrosť

Hodnotenie príspevku

Vynikajúci Veľmi dobrý Dobrý Priemerný Zlý
Stupnica hodnotenia
Priemer: 4.33 / Hlasov: 3      

Za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.