Kalendár akcií
 
Uvedom si

Nezáviď! Úspech iného ťa nezničí.
 
Reklama
misionar.eu
 

Carlsberg 2007 - evanjelizačný program

    Možnože niektorým z vás pripomenul tento nadpis názov istého alkoholického, do žlta ladeného moku, no naše mladé ľubovnianske spoločenstvo sa presvedčilo, že takýto názov nesie aj malé mestečko, nachádzajúce sa v Nemecku a miesto, ktoré sme v ňom navštívili má od výroby piva na míle ďaleko...
    Ako mladí zážitkuchtiví ľudia sme boli neskutočne potešení, z pozvania, ktorého sa nám dostalo. Ale pekne po poriadku. Prečo sme sa vlastne 20 hodín „trepali“ po diaľnicach do 1300 km vzdialeného mestečka?
    Určite nikomu z vás netreba predstavovať otca Františka Blachnického, zakladateľa Hnutia Svetlo – Život alebo inak oázy v Poľsku. A ak niekomu náhodou vypadlo, tak toto hnutie má za cieľ: „Vychovať nového človeka, ktorý prijal nový život, žije v novom spoločenstve a tvorí novú kultúru.“ - to v preklade znamená, učí ho byť zrelým kresťanom.
    Otec Blachnický možno majúc na zreteli Ježišovo učenie o hľadaní jednej zblúdenej ovce, zanechal v Poľsku vtedy už 25 rokov fungujúcu oázu a odišiel do Carlsbergu, aby tu vybudoval centrum pre svojich rodákov žijúcich v Nemecku. Ako sme sa mohli na vlastné oči presvedčiť toto dielo bolo určite Božie, pretože aj po tom, čo zomrel, mimochodom v Carlsbergu (1987), toto centrum plne funguje, organizuje oázy pre mladých, stretnutia pre manželov, duchovné cvičenia pre kňazov a to tak Nemcov ako aj Poliakov. A to nás pomaly privádza k tomu, prečo sme sa tam ocitli aj my, oázisti zo Starej Ľubovne.
    Tohto roku vo februári sa v Poľsku, v Czestochowej konal Deň spoločenstva oázistov, kde sme vystúpili aj my s evanjelizačným programom. Tam si nás všimli členovia komunity z Carlsbergu a keďže niečo podobné usporadúvajú aj oni, rozhodli sa nás pozvať. JUPÍ!!! Rýchlo sa učiť šprechovať... Deň T (akože Tag  ) mal pre nás nastať v sobotu 1.septembra, ale mali sme možnosť vycestovať skôr a pomôcť im s prípravou, a tak sme neváhali a o druhej hodine rannej 29. augusta sa osemnásť polozaspatých členov posádky vybralo na cestu. Krásu Rakúska a Nemecka z pohľadu diaľnice prejdeme jednou vetou a ocitneme sa už na mieste, v centre oázy v Nemecku, nazvanom MARIANUM. Privítalo nás tu naozaj veľmi príjemné prostredie a ešte príjemnejší ľudia. Všade vládol nákazlivý pokoj a zjavne sa tu riadili heslom "Mi casa es su casa" (môj domov je tvoj domov). Pre nás všetkých to bol veľmi požehnaný čas a vďaka Bohu zaňho.
    Prvé dni sme im pomáhali s prípravami a zoznamovali sa s prostredím. Určite nebudem hovoriť len za seba, ak poviem, že sa nám tam nesmierne páčilo. V piatok podvečer už začali prichádzať účastníci, medzi ktorými bol aj nový generálny predstavený oázy ks. Adam Wodarczyk a v sobotu o 15.30 sme vystúpili s naším programom. Aj kvôli jazykovej bariére, aj preto, že to malo byť skôr na povzbudenie ako zevanjelizovanie, že to mala byť ukážka ako mladí žijú svoju vieru a dokážu o nej svedčiť, sme im ukázali tri pantomímy, povedali sa dve svedectvá, nakoniec bola modlitba a na záverečné odľahčenie chalani predviedli matrixový súboj titanov (vyhralo Dobro).
    Veľkým povzbudením boli pre nás domáci mladí hudobníci, pre ktorých je byť mladým kresťanom možno oveľa ťažšie ako pre nás, vzhľadom na tamojšiu kresťanskú tradíciu. Nebudem preháňať, ak poviem, že sme v ich srdciach zanechali radosť a v mysliach príjemnú spomienku. Aj keď sme sa poznali len pár dní, bolo cítiť, že oáza je predsa len jedna veľká rodina, na ktorej čele je jednoznačne Boh.
    Čo dodať na záver? Bola to pre nás skúsenosť a verím, že nám to dodalo odvahy púšťať sa do nových vecí, nových projektov bez obáv presne podľa motta tohto stretnutia: „Do práce, lebo ja som s vami...nebojte sa!“ (por. Ag 2,1-9).

Janka Lukačovská

návrat hore Pondelok, 10.09. 2007 - 18:32:36
Téma: Z Vašich listov

Hodnotenie príspevku

Vynikajúci Veľmi dobrý Dobrý Priemerný Zlý
Stupnica hodnotenia
Priemer: 5 / Hlasov: 6      

Súvisiaca téma

Z Vašich listov

Za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.